Ekologiczne materiały, czyli o bezpieczeństwie człowieka i środowiska - RAVEN

Ekologiczne materiały, czyli o bezpieczeństwie człowieka i środowiska

Wiele sklepów proponuje „eko” produkty. Zanim kupimy ubranie, które posiada taką metkę, warto się jednak zastanowić czy faktycznie są one bezpieczne dla środowiska. Czynniki, które mają na to wpływ to przede wszystkim surowce, a więc materiały oraz produkcja. To szczególnie istotne jeśli wybieramy odzież roboczą czy odzież gastronomiczną, a więc tą noszoną codziennie. Czytaj tutaj o odzieży ekologicznej.

Odzież robocza – t-shirty, koszulki, bluzy polarowe

Najbardziej znanym materiałem jest chyba bawełna oraz ekologiczna odmiana – biobawełna. Do jej uprawy nie stosuje się chemicznych pestycydów, które pojawiają się przy uprawie tradycyjnej. Bawełna jest bowiem wyjątkowo podatna na działanie szkodników. Jej uprawa zajmuje jedynie około 3% terenów na świecie, ale mimo to wymaga zużycia 20% środków owadobójczych na świecie. Co gorsza, udowodniono, że większość szkodników po kilku latach uodparnia się na środki owadobójcze, dlatego producenci wymyślają nieustannie nowe formuły. Niestety, chemiczne substancje mają wpływ zarówno na glebę,wodę powierzchniową, jak i powietrze. To nie koniec chemii – proces uszlachetniania tkaniny również uwzględnia stosowanie substancji chemicznych obecnych w wybielaczach, zmiękczaczach czy barwnikach. Jak sprawdzić czy ubranie zostało wykonane z ekologicznej bawełny? Należy spojrzeć na metkę! To szczególnie ważne dla osób, które są alergikami lub w przypadku kupowania odzieży dziecięcej. Dobrej jakości bawełna jest nie tylko przyjemnie miękka w dotyku, a więc wygodna w noszeniu, ale i bezpieczna dla skóry. Odzież robocza – t-shirty, koszulki, bluzy polarowe, które noszone są codziennie blisko skóry, powinny być szczególnie dobrej jakości.

Len - tkanina ekologiczna

Na liście ekologicznych tkanin, które są dzisiaj zapomniane, widnieje również len, którego właściwości doceniamy szczególnie latem. Tkanina przepuszcza powietrzne, dlatego świetnie sprawdza się w upalne dni. W celu zmiękczenia dość sztywnej struktury, w produkcji odzieży często łączy się go z bawełną. Choć dawniej len był uznawany za bardzo cenny materiał, dzisiaj niemal każdy może pozwolić sobie na ubranie wykonane z lnu. Najbardziej popularny jest len w naturalnej barwie, ale rynek oferuje również len barwiony. Wady? Każdy, kto choć raz założył lnianą koszulę, wie jak szybko się gniecie. Len jest jednak bezpieczny nie tylko dla użytkowników, ale i i środowiska – jako produkt biodegradowalny uznawany jest za przyjazny dla środowiska.

Materiałem, który obecność na eko liście może zaskakiwać jest wiskoza. To sztuczna tkanina, ale przez to, że produkuje się ją przy użyciu związków obecnych w przyrodzie, przypomina materiał naturalny. Podstawową zaletą wiskozy jest również cena – niższa niż w przypadku materiałów naturalnych. Na bazie wiskozy produkuje się również modal – materiał cechujący się atłasowym połyskiem. Wytwarzany z celulozy drzewnej, charakteryzuje się dość dużą odpornością – nie mechaci się i nie kurczy w praniu.

 

Jaki jeszcze materiał uznaje się za ekologiczny? Tencel, zwany również lyocellem, to tkanina, która jest bardzo miękka w dotyku. Posiada niezwykłą cechę – może bowiem imitować inne produkty, takie jak zamsz. Dodatkowo, co najcenniejsze, tencel jest włóknem ekologicznym, co poświadcza fakt, iż to właśnie ten materiał wykorzystywany jest często to produkcji materiałów opatrunkowych.

Odzież reklamowa z materiałów ekologicznych

Świadomość tego, że mamy do wyboru materiały ekologiczne jest ważna – pozwala ochronić siebie, swoich bliskich i środowisko. Za każdym razem warto więc spojrzeć na metkę lub zapytać sprzedawcę o to, z jakiej tkaniny zostało wykonane dane ubranie. Odzież reklamowa czy robocza, którą proponujemy spełnia najwyższe wymagania jakościowe – dbamy o to, by była również przyjazna środowisku. Sprawdź też odzież gastronomiczną oraz koszulki z nadrukiem

 

 

Czytaj też 

Dlaczego warto wykorzystywać ubrania do celów reklamowych?

Branding restauracji – o czym pamiętać w kwestii odzieży gastronomicznej?

Odzież reklamowa dla Twojej firmy! Bluzy koszulki t-shirty z nadrukiem lub haftem.

kontakt firma Raven

skontaktuj się z nami

48 42 650-97-60
raven@raven.com.pl

space
wycena Raven

Poproś o

bezpłatną wycenę

space