Jak powstaje nadruk na odzieży? Sitodruk bezpośredni, druk sublimacyjny na koszulkach

Jak powstaje nadruk na odzieży? Sitodruk bezpośredni, druk sublimacyjny na koszulkach

Jak powstaje nadruk na koszulkach

Jedną z najpopularniejszych metod nanoszenia nadruku na odzież jest zastosowanie sitodruku bezpośredniego. Technikę tę najczęściej wykorzystuje się przy realizacji dużych zamówień. W przypadku tej metody każdy nadruk reklamowy musi przejść określoną drogę. Najpierw przygotowuje się grafikę, która ostatecznie zostaje naniesiona na odzież. Zanim jednak tak się stanie, musi być poddana wektoryzacji, czyli najprościej mówiąc, zostać wyrysowana w formacie używanym do druku, czyli dostępnym dla różnego typu programów komputerowych.

Powstawanie nadruku - Raven, sitodruk bezpośredni, haft komputerowy
Powstawanie nadruku - Raven, sitodruk bezpośredni, haft komputerowy

Sitodruk bezpośredni

Każdą grafikę po wektoryzacji można swobodnie przekształcać, powiększać, zmniejszać i zmieniać jej kąt nachylenia bez zmian proporcji i bez utraty jakości.

Następnie przygotowuje się matrycę. Jest nią aluminiowa rama, na którą zostaje naciągnięta bardzo drobna siatka z nylonu, poliestru lub metalu. Na tak przygotowaną matrycę wprowadza się miejsca określane jako „niedrukujące”. Istnieje na to wiele sposobów, między innymi nałożenie na siatkę foliowych lub papierowych szablonów. Inną metodą jest ręczne nakładanie roztworu, który po wyschnięciu blokuje otworki w siatce. Na odzież reklamową grafika nanoszona jest w procesie przetłaczania farby przez odpowiednio przygotowaną matrycę. Sitodruk bezpośredni daje możliwość „nakładania” nawet najbardziej skomplikowanych wzorów na różnego rodzaju podłoża. Ponadto wciąż rozwijająca się technologia pozwala na wykonanie tą metodą również nadruków UV, fluorescencyjnych lub przestrzennych dzięki wykorzystaniu farb puchnących. W ofercie firmy Raven znajdziesz wiele ciekawych propozycji związanych z dekorowaniem tekstyliów za pomocą sitodruku bezpośredniego.

Powstawanie nadruku - Raven, druk transferowy, druk sublimacyjny
Powstawanie nadruku - Raven, druk transferowy, druk sublimacyjny

Druk transferowy

Druk transferowy natomiast polega na przenoszeniu grafiki na odzież reklamową za pomocą papieru transferowego. Dzięki temu nadruk jest bardzo wyrazisty i idealnie gładki. Tę technikę stosuje się w przypadku małych nakładów najczęściej związanych z nanoszeniem nadruku bezpośrednio na gotowe elementy odzieży promocyjnej i tkaniny o nierównomiernej teksturze. Pierwszym etapem przygotowania papieru do druku jest dobranie odpowiedniej gramatury tego nośnika. Papier powinien dobrze uwalniać barwnik i być odporny na działanie wysokich temperatur. Ponadto nie może pochłaniać do wewnątrz zbyt dużej ilości farby. Kiedy klient wymaga bardzo wysokiej jakości zadrukowania odzieży, papier transferowy jest specjalnie modyfikowany poprzez dodanie do jego składu specjalnych substancji. Za pośrednictwem producenta odzieży reklamowej – firmy Raven - możesz nanieść ten typ nadruku na niemalże wszystkie elementy stroju Twoich pracowników. Druk transferowy doskonale prezentuje się zarówno na koszulkach, T-shirtach, czapkach jak i kurtkach promocyjnych.

Druk sublimacyjny

Inną metodą nanoszenia nadruków na odzież jest druk sublimacyjny. Najczęściej jest on używany do dekorowania białego poliestru. Tą techniką można nanieść na podłoże poliestrowe bardzo skomplikowane grafiki (na przykład fotografie). Nadruk sublimacyjny powstaje przy wykorzystaniu zjawisk fizycznych. Sztucznie wywołuje się warunki, w których pod wpływem temperatury ciało stałe przechodzi w stan gazowy, tym samym barwiąc tkaninę. Tak wykonany nadruk na odzieży reklamowej jest bardzo odporny na ścieranie i działanie warunków atmosferycznych. Kolory grafik naniesionych w ten sposób są bardzo wyraziste i niemożliwe do osiągnięcia za pomocą innej techniki.

Koszulki i koszule z nadrukiem

Raven stosuje każdą z tych metod nanoszenia nadruków na odzież zarówno reklamową jak i gastronomiczną oraz roboczą. Poza tym w swojej ofercie posiadamy również haft komputerowy oraz wypalanie laserem. Zapoznaj się z naszą ofertą! Pamiętaj, że dostosujemy się do Twoich indywidualnych potrzeb!

Zobacz jak wyglądają koszulki t-shirt z nadrukiem oraz koszule z nadrukiem

 

 

Kolejny artykuł: 

Dzianinowe bluzy z haftowanym logo lub nadrukiem

Ekologiczna marka Stanley & Stella, czyli dlaczego warto mądrze wybierać ubrania?

Identyfikacja wizualna na odzieży reklamowej

kontakt firma Raven

skontaktuj się z nami

48 42 650-97-60
raven@raven.com.pl

space
wycena Raven

Poproś o

bezpłatną wycenę

space